Multifokal Renk Körlüğü Camları

Multifokal Renk Görme

Ortalama olarak 40’lı yaşlarda sonra insanlarda yakın görme problemi meydana gelmektedir. Yaşa bağlı gelişen yakını net görememenin nedeni göz merceğinin odaklanma yeteneğini kaybetmesinden başka birşey değildir. Her insanın 40 yaş sonrası presbiyop göz hastalığını yaşaması kaçınılmazdır.

Progresif (Uzak Yakın Bir Arada) renk körlüğü camı çok odaklı olup tek odaklı gözlük camlarından farklı değildir. Hem uzağı hemde yakını aynı anda görebilirken tek gözlükle renkleride ayırt edebilirsiniz.

Niçin kullanmalıdır?

Çünkü ayrı ayrı 2 farklı gözlük taşıyarak kitap, gazete, cep telefonu, otomobil kadranı için yakın gözlüğe ihtiyaç duyarken uzak mesafe için ikinci gözlüğü takmanız gerekir. Farklı iki gözlük taşımak zor olduğu kadar gereksiz bir durumdur. Renk filtresi sayesinde okuma ve görme kalitesi önemli şekilde artmaktadır. Öte yandan 2 renk körlüğü gözlüğü, 2 cam için harcanacak bütçe tek bir çerçeve, tek cam kullanılarak maliyet düşmektedir.

Chromax uzak yakın bir arada camları kişinin kendi kırma kusuru ve renk körlüğü sınıf ve seviyesine göre üretilmesini sağlamaktadır. Kusursuz renk ve uzak yakın görüşü için en önemli 5 unsur olan, doğru dalga boyu kişiye özel diskromatopsi filtresi, doğru tespit, doğru cam, odaklama ve doğru montajdır.

Uzak yakın gözlük camı almadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta görüş konfor ve kalitesini sağlaya kanal geçişlerinin geniş olmasıdır. Ayrıca gözlük geometrik olarak yüzünüzle kontrast oluşturup, çerçeve ebatları orantılı şekilde uyumlu göz bebekleriniz tam merkezde çerçeveyi ortalamalıdır.

Uzak Yakın Gözlüğe Alışmak Ne Kadar Sürmektedir.

Hayatında hiç gözlük kullanmamış üstelik 40 yaşına geldikten sonra presbiyop olarak yakını göremeyen kişiler için progresiv gözlüğe alışmak 2 gün ile 2 hafta gibi süreç gerektirebiliyor. Uzun yıllar gözlük kullananlarda ise alışma süresi 2 yada 3 gün olabiliyor. Elbette renk körlüğü giderici etki alışma süresini gerektirmesede renkleri tanıma açısından heyecanlı bir keşiften bahsedebiliriz.

Doğru Tercih Multifocal

Başka bir dünyanın kapıları multifokal camlarla aralanıyor.. Tam tabiri ile uzak, yakın ve ara mesafeleri %100 net görmek anlamına gelmektedir. Multifokal mercekler uzak, yakın ve orta mesafelerdeki mükemmel geçiş kombinasyonu sayesinde yüksek görüş performanslıdır.

Bifokal ve Multifokal cam arasındaki fark nedir?

Bifokal gözlük camlarda yakın ve uzak geçişi arasındaki keskin çizgi belirgin bir hat oluşturduğundan uzaktan yakına yakından uzağa geçişlerde zıplama denilen adaptasyon zorluğu yaşanırken Progresif camlarda ise ortada çizgi bulunmadığından tek odaklı cam görünümünde olup geçişler yumuşak, konforlu ve adaptasyon süresi kısadır. Chromax renk körlüğü giderici camlar multifokal optik teknolojisi içermektedir. Unutulmamalıdır ki her çerçeve progresif gözlük kullanımına uygun değildir.

Progresif gözlük çerçevesi nasıl olmalıdır?

Progresif gözlük camında alt kısımlar optik bölgenin yakın okuma alanı olduğu için geçişler göz önünde bulundurularak montaj yüksekliği belirlenmektedir. Alanların ( yakın, orta, uzak) mesafelerin rahat kullanılması açısından alta doğru fazla dar olmayan bir gözlük çerçevesi seçilmelidir. Montajda kritik montaj yüksekliği hesap edilerek kişiye rahat bir uzak yakın bi arada deneyimi sunulmaktadır.